Dobór serwera pod tworzony portal internetowy

W zależności od planowanego zasięgu projektu stworzenia portalu internetowego (na podstawie analiz zakładany ruch na stronie) istotny jest odpowiedni dobór serwera, usługi hostingowej, we wstępnej fazie projektu. Dlaczego tak wcześnie? Klient musi poznać podstawowe koszty utrzymania usługi, tak by odpowiednio zaplanować budżet.

Z naszych analiz wynika, że portal internetowy to projekt długofalowy, dlatego warto planować jego rozwój w perspektywie minimum 12 miesięcy. W tym czasie wiele portali może nie generować odpowiednio wysokich zysków – natomiast koszty pozostają bez zmian.

Oczywiście dobór serwera może zostać narzucony zastosowaną konstrukcją portalu i dobranymi technologiami (pisałem o tym tutaj: tworzenie portalu internetowego – technologie) .

Niezależnie od wielkości planowanego projektu zalecamy by portal internetowy został uruchomiony na serwerze dedykowanym a nie wirtualnym. Dlaczego? Jakie są różnice?

Serwer wirtualny to wydzielone zasoby serwera dedykowanego (fizycznej maszyny, komputera). Większość usługodawców stara się by na serwerze dedykowanym utworzyć jak najwięcej serwerów wirtualnych, co sprowadza się do tego, że taki serwer wirtualny dysponuje bardzo niewielkimi zasobami.

Co to w praktyce oznacza? Ruch użytkowników (wzrost ruchu) powoduje wyłączenie serwera. Smaczku temu dodaje fakt , że większość dostawców usług hostingowych nie podaje Klientom - ani wyjściowej specyfikacji serwera dedykowanego, ani specyfikacji funkcjonującego na nim serwera wirtualnego. Zatem, często nawet przeciętny ruch na portalu może skutkować wyłączeniem serwera.

Jakie jeszcze są różnice ? Serwer wirtualny najczęściej dysponuje systemem do zarządzania usługami portalu (kontami e-mail, domeną, etc.). W przypadku serwerów dedykowanych najczęściej musimy sami zatroszczyć się o ich obsługę i konfigurację (zatem dojdą koszty pierwszej konfiguracji oraz dodatkowe koszty miesięczne opieki nad serwerem).

Różnice w cenach. Jak łatwo się domyśleć isttotne są również różnice w cenach obu usług. W dużym uproszczeniu: w miarę dobry serwer wirtualny to koszt 300 zł za rok, serwer dedykowany to 300 zł za miesiąc.

W przypadku realizacji portalu internetowego w naszej firmie nasi specjaliści :

 • Przedstawiają opcje na dostępne usługi
 • Informują o zaletach i wadach poszczególnych opcji
 • Zarządzają kompleksowa obsługą serwera i utrzymaniem portalu

Tworzenie profesjonalnych portali internetowych

W związku z Państwa licznymi pytaniami w zakresie projektowania portali internetowych opracowaliśmy dodatkowe materiały na ten temat: Zapytanie o cenę o stworzenie portalu... »

Nowy panel do obsługi poczty on-line

Jest nam bardzo miło poinformować, że już od najbliższego wtorku (18.02.2014) będą Państwo mogli korzystać z nowego panelu poczty na usłudze hosting premium. Odświeżony panel... »

Jakie są korzyści dla firm posiadających portal tematyczny?

Obecny natłok różnych form reklamy powoduje, że traci ona na skuteczności. Aby efektywnie pozyskiwać klientów należy zmienić podejście do sposobu komunikacji z klientem. W związku z tym... »

Lektoring – profesjonalne nagrania

W związku z rozwojem działu produkcji filmów video, dział produkcji udostępnia naszym klientom nową usługę: obsługa lektorska. Dysponujemy własnym bankiem głosów – kobiecych i... »

Multiplatforma miejska w Warszawie

Zakończyliśmy pracę nad wdrożeniem multiplatformy miejskiej dla jednej z dzielnic w Warszawie. Portal, gazeta funkcjonowały będą pod adresem www.haloursynow.pl – zapraszamy do... »
zobacz pozostale »
 • Nasze rozwiązania

 • System zarzadzania www, system zarządzania firmą, portal miejski, system multiplatforma miejska, portal energia, portale tematyczne.
 • idealmedia ar

 • agencja reklamowa: produkcja stron www, portali internetowych systemów webowych, marketing, projektowanie grafiki, foto, video, drukarnia
 • idealmedia press

 • wydawca dzienników internetowych oraz specjalistycznych portali tematycznych
 • idealmedia software

 • produkcja i rowzój oprogramaowania dla firm, systemy klasy ERP
 • Idealmedia Sp. z o.o

 • Dział handlowy
 • kom. 607 124 449
 • kom. 603 077 102
 • idealmedia@idealmedia.pl
 • formularz kontaktowy

Projekt i realizacja © 2013 Agencja Reklamowa idealmedia.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone. Mapa strony

/ origin

Wydruk pochodzi ze strony: http://idealmedia.pl/faq/strony-www/portale-internetowe/dobor-serwera-pod-tworzony-portal-internetowy